Поклон пред паметта на френския политик и президент Валери Жискар д'Естен.
В негова памет публикуваме снимки от визитата му в Двореца в Балчик през 2009 година.
Поклон!
Снимките са от архива на ДКИ Културен център "Двореца".
Имаме удоволствието да ви поканим и посрещнем заедно Новата 2021 година.
Заповядайте в Двореца Балчик и ресторант "Корона".
Пълната оферта с пакетите и съдържанието на менюто можете да видите ТУК.
Скъпи приятели,
Каним ви на следващия концерт за деца от цикъла „Дивертименто” - “Музиката и книгите” на 12.10.2020 г. от 11 ч. в Каменна зала - Двореца.
Ще ви разкажем как композиторите, вдъхновени от приказни сюжети превръщат вълшебните истории от своето детство в музика.
Как бихте разказали чрез музика „Вълкът и седемте козлета” или „Шехерезада”?
Чуйте как приказките оживяват, как образите се превръщат в любима музика!
Очакват ви много музикални предизвикателства, загадки и задачи...
Програмата е изградена върху музика от композиторите Камий Сен-Санс, Николай Римски- Корсаков, Сергей Прокофиев, Едвард Григ, Александър Владигеров, Жорж Бизе.
Автори и участници: Грациела Панайотова - сценарист и цигулар, София Радилова - виолончелист, Младен Тасков - автор на аранжиментите и пианист, Даниела Йорданова - водещ.
ВХОД СВОБОДЕН!
Очакваме ви с нетърпение!
Пленерът „Художници, Балчик, Любов - среща на европейски морета“ ще се проведе за деветнадесета поредна година на територията на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ – Балчик.
Таз годишното издание, изпълнено от творческа енергия, цвят и красота, е под наслов „ПРЕСЕЧНИ ТОЧКИ“ и ще се състои от 2 до 12 Октомври 2020. Темата обединява известни български художници, които в отредения период ще се потопят в есенната красота на Двореца и белия град. Участниците ще потърсят топлината на есенното слънце и ще се опитат да открият личните пресечни точки в съзвучие с морето и дворцовата резиденция. Тази година това са Бисера Вълева, Силви Басева, Дарина Янева, Михаил Лалов, Димитър Витанов, Румен Серафимов, Андрей Янев и Веско Велев.
В края на пленера организаторите предвиждат да бъде подредена експозиция от картини - плод на пленера и впечатленията от потърсените и открити „Пресечни точки“.
Представяне на специализирана технология по заснемане на старинни експонати се състоя днес на организираната в Каменна зала на Двореца пресконференция.
Пред журналисти и гости на културния институт беше представен екипът осъществил заснемането - Александър Вътов, Цветина Дочева, Светлана Христова с координатор проф. Иван Христов, всички специалисти са от Националния исторически музей.
През месец май тази година в ДКИ „Двореца“ в град Балчик се извърши заснемане на тринайсет културни паметника – надгробни плочи, надписи и каменни кръстове. Технологията на заснемането е рефлексно-преобразувателна фотография.
Това е специализиран фотографски метод, улавящ повърхността, формата и цвета на обекта. Технологията е изключително подходяща при проучването и анализите на културни ценности.
Чрез многократни заснемания с фиксирана камера и различно местоположение на светлинния източник се получават множество изображения.
Те се обработват с помощта на специализиран софтуер, за да се получи интерактивно изображение, което дава подробна информация относно характеристиките на материала - текстура, релеф, дълбочина и други.
Получава се триизмерно изображение на обекта, представено чрез условен цвят.
Крайните резултати от специализираното заснемане са полезни за бъдещи проучвания, анализи и изследвания на културните ценности. Създадената база данни е на разположение на различни специалисти и изследователи.
Експозицията ще бъде открита на 6 август и е съвместна с Националния исторически музей. Изложбата е акцент в тазгодишната художествено – творческа програма на културния институт и ще бъде открита от доц. д-р Бони Петрунова - директор на Националния исторически музей. Съкровището съдържа 983 предмета –сребърни и златни монети, апликации и катарами, копчета, обеци, пръстени и други уникални експонати. Безспорен принос на съкровището от Калиакра, открито през 2018 г., са осемте златни венециански монети, наричани „Zecchino d'Oro“ , в свободен превод „златни пари“. Те са от изключително висококачествено злато - 23,5 карата и тежат по 3,5 гр. Разчетени са дожовете Джовани Соранцо (1312- 1327), Андрея Дандоло (1342- 1354), Лауренцо Челси (1361- 1365), Марко Корнер (1365- 1368) и Андрея Контарини (1368- 1382). До сега, в колективните монетни находки не са откривани такива монети.
Татарското съкровище ще остане в „Двореца” до края на октомври.
Холограмен образ на кралица Мария е новата туристическа атракция в ДКИ КЦ “Двореца”. Той се намира в “Читалнята” - една от залите на вила “Тихото гнездо”. От началото на туристическия сезон следващата година пред всеки посетител на архитектурно – парковия комплекс ще оживява образа на кралицата, която посреща своите гости с израза “Добре дошли в моя кралски дворец”.